Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
State: * 1:45.29 5/22/2004 Lafayette (Wildwood), Lafayette
Angle, Goodman, C. Rodriguez, M. Rodriquez
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Rock Bridge 1:47.46 1:46.70 40
1) Ellie Zweifel SO 2) Nicole Williams SO
3) Ellie Flanagan JR 4) Kelley Tackett SR
2 Parkway West 1:48.99 1:48.20 34
1) Maria Newton FR 2) Irene Frederick SR
3) Gabriela Vieira SR 4) Kristen Petersen SR
3 Lafayette (Wildwood) 1:49.32 1:48.34 32
1) Kendall Hansen SR 2) Katie Haefner FR
3) Franceska Petrosino SO 4) Katherine Lucken SR
4 Hickman 1:50.51 1:49.36 30
1) Cameron Holzum SO 2) Sarah Vogt FR
3) Brittany Wen JR 4) Ellie Larson FR
5 Park Hill South 1:50.70 1:49.80 28
1) Georgia Clark FR 2) Anna Riekhof SR
3) Maggie Hickey SR 4) Allison Garrett JR
6 Parkway Central 1:51.30 1:50.42 26
1) Madison Brown JR 2) Annika Hofer JR
3) Shelby Ripp SO 4) Alexis Poe SO
7 John Burroughs 1:50.75 1:50.53 24
1) Barrett Carlson SR 2) Katie Jackson JR
3) Sophia Marusic JR 4) Jessica Ryan SR
8 Marquette 1:50.21 1:51.02 22
1) Lauren Berning FR 2) Katiana Porporis JR
3) Eva Main FR 4) Allison Tichenor SR
Consolation
9 Kirkwood 1:51.64 1:50.42 18
1) Maddie Pearl SO 2) Gabi Fischer SO
3) Allie Hickenbotham SO 4) Audrey Kelly JR
10 Ozark 1:53.15 1:51.82 14
1) Kali Seymour JR 2) Chloe Nelson FR
3) Lyndsey Baker SR 4) Grace Scheer SO
11 Francis Howell 1:52.24 1:51.92 12
1) Alyssa Juris JR 2) Emma Brabham SO
3) Katelyn Schenk SO 4) Madison Nguyen SO
12 Glendale 1:52.69 1:52.73 10
1) Maddie Duncan SO 2) Ashley Baldwin FR
3) Cali Hackworth JR 4) Samm Rathjen FR
13 MICDS 1:54.10 1:53.66 8
1) Cami Nourie SO 2) Megan Ross FR
3) Nicole Shearing SR 4) Geneva Lee SR
14 Kickapoo 1:54.44 1:54.48 6
1) Alison Pool JR 2) Krystal Caylor JR
3) Kayla Herron SO 4) Paige Alexander FR
15 Park Hill 1:54.56 1:54.84 4
1) Nerissa Wagner SO 2) Sophia Lane SO
3) Brooklynn Pierce FR 4) Meg Feeley JR
16 Poplar Bluff 1:52.44 1:56.14 2
1) Lily Soeter FR 2) Morgan McAtee JR
3) Raegan McAtee FR 4) Kaylee Harris SO

Event 2 Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 1:47.25 2/20/2009 Taylor Wohrley, Timberland
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Kelley Tackett SR Rock Bridge 1:50.60 1:49.37 20
2 Macie Beairsto SR Glendale 1:50.96 1:50.06 17
3 Franceska Petrosino SO Lafayette STL 1:52.76 1:52.04 16
4 Alyssa Lemon JR Marquette 1:52.66 1:52.82 15
5 Sophia Marusic JR John Burroughs 1:53.77 1:54.11 14
6 Allison Weber SO Marshall 1:54.68 1:54.54 13
7 Paige Riekhof SO Park Hill South 1:54.24 1:55.70 12
8 Cate Behl FR Lafayette STL 1:54.82 1:55.76 11
Consolation
9 Brigid Andrews JR Villa Duchesne 1:55.18 1:54.33 9
10 Mikayla Kempf SR Webster Groves 1:55.44 1:54.43 7
11 Maria Newton FR Parkway West 1:57.84 1:55.50 6
12 Grace Beahan FR Hickman 1:57.87 1:55.87 5
13 Madison Brown JR Parkway Central 1:55.35 1:56.19 4
14 Erin Kelly JR Kirkwood 1:56.49 1:57.02 3
15 Rachel Janiak SO Staley 1:57.78 1:57.79 2
— Allee Armitage JR Oak Park 1:55.91 DQ

Event 3 Girls 200 Yard IM
===============================================================================
State: * 2:00.24 2/20/2016 Tori Beeler, Park Hill South
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Tori Beeler SR Park Hill South 2:01.19 2:00.24* 20
2 Brittany Wen JR Hickman 2:06.42 2:05.18 17
3 Katiana Porporis JR Marquette 2:06.65 2:05.92 16
4 Krystal Caylor JR Kickapoo 2:08.18 2:07.22 15
5 Nicole Williams SO Rock Bridge 2:07.80 2:07.38 14
6 Emma Brabham SO Francis Howell 2:08.79 2:09.07 13
7 Taylor Norwood SO Poplar Bluff 2:08.35 2:09.73 12
8 Allison Garrett JR Park Hill South 2:08.57 2:11.70 11
Consolation
9 Georgia Clark FR Park Hill South 2:12.78 2:08.72 9
10 Lauren Massot SR Westminster Chr 2:11.17 2:10.10 7
11 Madison Nguyen SO Francis Howell 2:11.18 2:10.91 6
12 Lydia Welty SR Clayton 2:11.48 2:11.93 5
13 Colleen Young SR Lindbergh 2:12.62 2:12.11 4
14 Christina Jurotich SO Visitation Acad 2:12.58 2:12.71 3
15 Riley Deutsch SO Ladue 2:12.50 2:12.87 2
16 Maddie Pearl SO Kirkwood 2:09.98 2:13.33 1

Event 4 Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 23.24 2/20/2009 Amber Green, Eureka
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Molly Moore SO Summit Prep 23.47 23.66 20
2 Kristen Petersen SR Parkway West 23.70 23.86 17
3 Bettie Logan SO Rock Bridge 24.06 23.89 16
4 LeiLani Mansy SR Eureka 24.31 24.02 15
5 Delaney Thomas SO Lafayette STL 24.05 24.25 14
6 Kaylee Sisson SR Glendale 24.09 24.35 13
7 Autumn Looney FR St. Charles 24.24 24.37 12
8 Jessica Nichols SR Hazelwood West 24.36 24.41 11
Consolation
9 Kayla Herron SO Kickapoo 24.61 24.37 9
10 Maddie Hernandez FR St Joseph’s Acad 24.50 24.45 7
11 Caroline Salzman SO Pembroke Hill 24.66 24.65 6
12 Alexis Poe SO Parkway Central 24.73 24.66 5
13 Mackenzie Wieberg JR Westminster Chr 24.64 24.67 4
14 Mary Bean FR Lamar 24.73 24.80 3
15 Caitlyn Palmer SR Jackson 24.55 25.16 2
16 Sarah Nelson SO St. Dominic 24.80 25.18 1

Event 5 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State: * 523.50 5/18/1991 Julie Grimmer, Nerinx Hall
Name Year School Semis Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Ashley Yarbrough JR Marquette 294.15 414.30 20
2 Bailey Carter SO Blue Springs So 291.00 390.80 17
3 Elle Christe SO Lafayette STL 286.60 369.85 16
4 Megan Hitchcock SR Parkway West 260.00 361.20 15
5 Krista Shimizu SR Summit Prep 269.65 352.85 14
6 Sarah Mink SR Eureka 255.55 351.55 13
7 Ally Weis SO Eureka 262.95 345.70 12
8 Sydney Jackson SO Raytown 260.15 342.25 11
9 Kaleigh Meek SR St Joseph’s Acad 253.75 341.95 9
10 Delaney Jackson SO Blue Springs So 259.55 341.05 7
11 Taylor Duckett SR Fort Zumwalt N 274.55 339.00 6
12 Lucy Kingsley SR Hickman 244.30 335.85 5
13 Rebecca Jacobs SR Notre Dame (KC) 241.95 334.50 4
14 Sophie Wojdylo SO Parkway West 241.20 333.30 3
15 Cassidy Wright JR Lee’s Summit 240.45 331.25 2
16 Grace Vonderhaar SO Cor Jesu Academy 241.50 326.05 1

Event 5 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State: * 523.50 5/18/1991 Julie Grimmer, Nerinx Hall
Name Year School Prelims Semis
===============================================================================
Semi-Finals
1 Ashley Yarbrough JR Marquette 186.00 294.15
2 Bailey Carter SO Blue Springs So 195.20 291.00
3 Elle Christe SO Lafayette STL 191.60 286.60
4 Taylor Duckett SR Fort Zumwalt N 168.30 274.55
5 Krista Shimizu SR Summit Prep 173.60 269.65
6 Ally Weis SO Eureka 165.80 262.95
7 Sydney Jackson SO Raytown 168.20 260.15
8 Megan Hitchcock SR Parkway West 175.40 260.00
9 Delaney Jackson SO Blue Springs So 173.45 259.55
10 Sarah Mink SR Eureka 173.15 255.55
11 Kaleigh Meek SR St Joseph’s Acad 162.20 253.75
12 Lucy Kingsley SR Hickman 166.65 244.30
13 Rebecca Jacobs SR Notre Dame (KC) 156.40 241.95
14 Grace Vonderhaar SO Cor Jesu Academy 148.45 241.50
15 Sophie Wojdylo SO Parkway West 162.95 241.20
16 Cassidy Wright JR Lee’s Summit 154.70 240.45
17 Payton Smith SR Liberty North 149.65 234.00
18 Kamryn Goodlet SO Hickman 154.45 221.75
19 Avery Iven SR Westminster Chr 150.70 220.00
20 Taylor Young FR Park Hill South 155.15 211.50

Event 5 Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
State: * 523.50 5/18/1991 Julie Grimmer, Nerinx Hall
Name Year School Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Bailey Carter SO Blue Springs So 195.20
2 Elle Christe SO Lafayette STL 191.60
3 Ashley Yarbrough JR Marquette 186.00
4 Megan Hitchcock SR Parkway West 175.40
5 Krista Shimizu SR Summit Prep 173.60
6 Delaney Jackson SO Blue Springs So 173.45
7 Sarah Mink SR Eureka 173.15
8 Taylor Duckett SR Fort Zumwalt N 168.30
9 Sydney Jackson SO Raytown 168.20
10 Lucy Kingsley SR Hickman 166.65
11 Ally Weis SO Eureka 165.80
12 Sophie Wojdylo SO Parkway West 162.95
13 Kaleigh Meek SR St Joseph’s Acad 162.20
14 Rebecca Jacobs SR Notre Dame (KC) 156.40
15 Taylor Young FR Park Hill South 155.15
16 Cassidy Wright JR Lee’s Summit 154.70
17 Kamryn Goodlet SO Hickman 154.45
18 Avery Iven SR Westminster Chr 150.70
19 Payton Smith SR Liberty North 149.65
20 Grace Vonderhaar SO Cor Jesu Academy 148.45
21 Margaret Brandmeyer SR Notre Dame (KC) 148.25
22 Sarah Miller SR McCluer North 147.95
23 Sydney Deneke SR Jackson 147.70
24 Victoria Carder SO Hillcrest 147.50
25 Emily York JR Lee’s Summit W 145.10
26 Emily Tillotson SR Lee’s Summit 144.45
27 Maegan Saleh JR Visitation Acad 144.10
28 Devon Hendry SO Park Hill 143.25
29 Naomi Raible JR Fort Zumwalt S 143.05
30 Shannon McCarthy SR Kirkwood 136.75
31 Sarah Mancini SR Truman 135.35
32 Maddie Kelsey FR Marquette 123.50
33 Kaitlin Wagner SR Notre Dame (KC) 87.50
34 Rachel Bullington SR Marquette 86.65
35 Taylor Branson JR Blue Springs So 86.50
36 Mara Meneely SR Kirkwood 86.40
37 Natalie Sheehy SO Blue Springs 86.15
38 Dani Proffitt SR Park Hill South 86.05
39 Megana Swords SO Central (Sprgfd) 83.80
40 Josie Stephens JR Glendale 83.25
41 Catie Hutchison FR Fort Zumwalt E 82.50
42 Anna Laughlin SO Fort Zumwalt W 81.55
43 Kayla Thuet JR Francis Howell 80.50
44 Caroline Stevens SO Rock Bridge 79.15
45 Lindy Wilson JR Hickman 77.80
46 Delaney Bouska SR Lee’s Summit 76.30
47 Sophia Prochnow SR St Teresa’s Acad 74.15
48 Keely Carnes JR Staley 74.10
49 Randi Prock FR Monett 73.55
50 Aubry Hamrick JR Raymore-Peculiar 71.85
51 Morgan Faust SR Parkway North 71.30
52 Kelsey Rohman SR Rosati-Kain 70.65
53 Emma Campbell JR Francis Howell C 69.20
54 Lilly Westphal SO Lee’s Summit 62.50
55 Tabitha Fritz JR Blue Springs 52.35
56 Marisa Palmer SO Belton 42.90

Event 6 Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
State: * 53.73 2/20/2016 Gabriela Vieira, Parkway West
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Gabriela Vieira SR Parkway West 54.74 53.73* 20
2 Macie Beairsto SR Glendale 56.64 56.24 17
3 Ellie Flanagan JR Rock Bridge 56.56 56.93 16
4 Maggie Hickey SR Park Hill South 58.07 57.50 15
5 Emma Brabham SO Francis Howell 57.40 57.51 14
6 Paige Riekhof SO Park Hill South 57.54 58.06 13
7 Taylor Norwood SO Poplar Bluff 57.48 58.12 12
8 Caitlyn Palmer SR Jackson 58.24 58.30 11
Consolation
9 Sophia Marusic JR John Burroughs 58.35 58.28 9
10 Morgan Bonderer SO Kearney 58.92 59.04 7
11 Hannah Palmeter SR Staley 58.55 59.17 6
12 Riley Deutsch SO Ladue 58.76 59.37 5
13 Sarah Raymond SR Lee’s Summit W 59.18 59.55 4
14 Olivia Stoneman FR Nixa 59.35 59.57 3
15 Piper Osman FR Rock Bridge 58.99 59.82 2
16 Anna Willcoxon SR Rock Bridge 59.74 1:00.39 1

Event 7 Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 50.19 2/20/2009 Taylor Wohrley, Timberland
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Tori Beeler SR Park Hill South 51.53 51.63 20
2 Kelley Tackett SR Rock Bridge 51.96 51.64 17
3 Kristen Petersen SR Parkway West 51.59 51.76 16
4 Delaney Thomas SO Lafayette STL 52.31 52.11 15
5 Franceska Petrosino SO Lafayette STL 52.19 52.16 14
6 Kendall Hansen SR Lafayette STL 52.64 52.39 13
7 LeiLani Mansy SR Eureka 52.59 52.73 12
8 Mikayla Kempf SR Webster Groves 53.06 52.78 11
Consolation
9 Kaylee Sisson SR Glendale 53.07 52.93 9
10 Kayla Herron SO Kickapoo 53.59 53.48 7
11 Nani Welsh SO Park Hill 54.08 53.74 6
12 Allee Armitage JR Oak Park 54.14 53.79 5
13 Autumn Looney FR St. Charles 53.65 53.81 4
14 Katherine Lucken SR Lafayette STL 54.37 53.93 3
15 Jessica Nichols SR Hazelwood West 54.22 53.96 2
16 Shaedyn Read FR Blue Springs 54.09 54.35 1

Event 8 Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
State: * 4:54.94 2/20/2016 Brittany Wen, Hickman
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Brittany Wen JR Hickman 4:59.12 4:54.94* 20
2 Alyssa Lemon JR Marquette 5:02.84 5:04.41 17
3 Grace Beahan FR Hickman 5:13.36 5:07.29 16
4 Ellie Flanagan JR Rock Bridge 5:06.37 5:07.47 15
5 Allison Weber SO Marshall 5:11.71 5:09.08 14
6 Rachel Janiak SO Staley 5:12.24 5:09.65 13
7 Maria Newton FR Parkway West 5:10.86 5:09.89 12
8 Maddie Mather FR Cor Jesu Academy 5:14.53 5:14.88 11
Consolation
9 Megan Ross FR MICDS 5:15.05 5:12.81 9
10 Cate Behl FR Lafayette STL 5:14.78 5:12.91 7
11 Madison Nguyen SO Francis Howell 5:15.30 5:15.01 6
12 McKenzie MacLean SO Blue Springs So 5:16.87 5:15.04 5
13 Shelby Ripp SO Parkway Central 5:18.59 5:15.71 4
14 Annie Kreikemeier SO St Joseph’s Acad 5:17.99 5:16.12 3
15 Cali Hackworth JR Glendale 5:18.67 5:18.81 2
16 Gabi Fischer SO Kirkwood 5:19.26 5:20.66 1

Event 9 Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State: * 1:36.40 5/20/2006 Blue Springs, Blue Springs
H Bougart, A Nelson, S Solimani, T Corwin
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Lafayette (Wildwood) 1:39.32 1:37.78 40
1) Katie Haefner FR 2) Cate Behl FR
3) Katherine Lucken SR 4) Delaney Thomas SO
2 Park Hill South 1:37.98 1:38.07 34
1) Maryn Burns SR 2) Maggie Hickey SR
3) Paige Riekhof SO 4) Tori Beeler SR
3 Glendale 1:39.58 1:38.45 32
1) Samm Rathjen FR 2) Abby Margreiter FR
3) Macie Beairsto SR 4) Kaylee Sisson SR
4 Summit Prep 1:40.35 1:39.74 30
1) Katie McCune JR 2) Claire Workman JR
3) Claire McCune JR 4) Molly Moore SO
5 Park Hill 1:40.49 1:39.75 28
1) Rebecca Shaw SR 2) Meg Feeley JR
3) Brooklynn Pierce FR 4) Nani Welsh SO
6 Rock Bridge 1:40.17 1:40.25 26
1) Bettie Logan SO 2) Piper Osman FR
3) Alexis Peery SR 4) Nicole Williams SO
7 Kirkwood 1:40.75 1:40.42 24
1) Audrey Kelly JR 2) Erin Kelly JR
3) Victoria Coombes FR 4) Meghan Sheridan JR
8 Francis Howell 1:40.88 1:40.61 22
1) Alyssa Juris JR 2) Kylie Flagel SR
3) Madison Nguyen SO 4) Emma Brabham SO
Consolation
9 Hickman 1:42.72 1:40.48 18
1) Grace Beahan FR 2) Ellie Larson FR
3) Lauren Haeussler JR 4) Brooke Beahan SO
10 Ladue Horton Watkins 1:41.09 1:40.55 14
1) Taylor Korte JR 2) Leda Liang SO
3) Riley Deutsch SO 4) Julia Tackes SR
11 Visitation Academy 1:41.41 1:40.73 12
1) Corinne Michael SO 2) Alli Hanlon JR
3) Ellen Killeen FR 4) Christina Jurotich SO
12 Webster Groves 1:42.44 1:41.69 10
1) Kathrine Kempf SO 2) Isabelle Albers SO
3) Kendra Howard FR 4) Mikayla Kempf SR
13 Blue Springs South 1:43.20 1:42.11 8
1) Sydney Dillon SR 2) Kirsten Markley SO
3) Sierra Pollard JR 4) Kadie Clark JR
14 Timberland 1:42.95 1:42.30 6
1) Rebekah Lipski FR 2) Ana Herndon JR
3) Mason Misener SO 4) Marina Pursley JR
15 Ozark 1:43.18 1:42.55 4
1) Lyndsey Baker SR 2) Kali Seymour JR
3) Katie Vorhies FR 4) Grace Scheer SO
16 Poplar Bluff 1:42.93 1:43.65 2
1) Morgan McAtee JR 2) Haylee Dragon SR
3) Raegan McAtee FR 4) Taylor Norwood SO

Event 10 Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
State: * 54.09 2/20/2009 Taylor Wohrley, Timberland
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Gabriela Vieira SR Parkway West 56.86 54.98 20
2 Bettie Logan SO Rock Bridge 57.03 56.94 17
3 Audrey Schank JR Central (St Joe) 57.11 57.01 16
4 Kendall Hansen SR Lafayette STL 57.70 57.18 15
5 Maddie Pearl SO Kirkwood 57.54 57.23 14
6 Madison Brown JR Parkway Central 57.69 57.88 13
7 Molly Moore SO Summit Prep 58.42 58.21 12
8 Lauren Massot SR Westminster Chr 58.82 58.90 11
Consolation
9 Olivia Stoneman FR Nixa 58.84 58.02 9
10 Ellie Zweifel SO Rock Bridge 59.59 59.08 7
11 Lauren Berning FR Marquette 59.98 59.52 6
12 Karli Basler SR Marquette 59.36 59.62 5
13 Shaedyn Read FR Blue Springs 1:00.06 59.63 4
14 Maddie Duncan SO Glendale 1:00.74 1:00.85 3
15 Alyssa Juris JR Francis Howell 1:00.32 1:01.15 2
16 Kaitlyn Palmer FR Glendale 1:00.80 1:02.13 1

Event 11 Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
State: * 1:00.43 2/21/2009 Haley Spencer, Ft. Zumwalt West
Name Year School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Nicole Williams SO Rock Bridge 1:02.97 1:03.45 20
2 Ellie Zweifel SO Rock Bridge 1:06.33 1:05.51 17
3 Katiana Porporis JR Marquette 1:05.36 1:05.75 16
4 Sarah Vogt FR Hickman 1:07.23 1:06.59 15
5 Annika Hofer JR Parkway Central 1:06.47 1:06.65 14
6 Krystal Caylor JR Kickapoo 1:06.49 1:07.18 13
7 Allison Garrett JR Park Hill South 1:06.83 1:07.87 12
8 Kirsten Aken JR Park Hill South 1:07.21 1:08.55 11
Consolation
9 Colleen Young SR Lindbergh 1:08.05 1:07.36 9
10 Anna Riekhof SR Park Hill South 1:08.32 1:08.05 7
11 Katie Jackson JR John Burroughs 1:08.52 1:08.13 6
12 Allie Dillingham SO No Kansas City 1:09.64 1:09.02 5
13 Megan Ross FR MICDS 1:08.75 1:09.21 4
14 Erin Kelly JR Kirkwood 1:09.04 1:09.40 3
15 Lydia Welty SR Clayton 1:09.61 1:10.06 2
16 Rachel Valentine JR Platte County 1:09.57 1:10.18 1

Event 12 Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
State: * 3:28.66 2/20/2016 Lafayette (Wildwood), Lafayette STL
F Petrosino, C Behl, K Hansen, D Thomas
School Prelims Finals Points
===============================================================================
Championship
1 Lafayette (Wildwood) 3:30.91 3:28.66* 40
1) Franceska Petrosino SO 2) Cate Behl FR
3) Kendall Hansen SR 4) Delaney Thomas SO
2 Parkway West 3:36.16 3:31.22 34
1) Maria Newton FR 2) Irene Frederick SR
3) Gabriela Vieira SR 4) Kristen Petersen SR
3 Rock Bridge 3:36.16 3:32.75 32
1) Bettie Logan SO 2) Ellie Flanagan JR
3) Piper Osman FR 4) Kelley Tackett SR
4 Park Hill South 3:33.70 3:33.87 30
1) Maggie Hickey SR 2) Paige Riekhof SO
3) Allison Garrett JR 4) Tori Beeler SR
5 Hickman 3:39.73 3:35.35 28
1) Brittany Wen JR 2) Grace Beahan FR
3) Cameron Holzum SO 4) Brooke Beahan SO
6 Glendale 3:34.72 3:35.45 26
1) Maddie Duncan SO 2) Cali Hackworth JR
3) Kaylee Sisson SR 4) Macie Beairsto SR
7 Marquette 3:37.50 3:36.44 24
1) Alyssa Lemon JR 2) Lauren Berning FR
3) Allison Tichenor SR 4) Katiana Porporis JR
8 Kirkwood 3:39.23 3:40.97 22
1) Audrey Kelly JR 2) Victoria Coombes FR
3) Maddie Pearl SO 4) Erin Kelly JR
Consolation
9 Park Hill 3:40.72 3:38.31 18
1) Rebecca Shaw SR 2) Meg Feeley JR
3) Sophia Lane SO 4) Nani Welsh SO
10 John Burroughs 3:40.53 3:39.40 14
1) Sophia Marusic JR 2) Kristen Mason SO
3) Katie Jackson JR 4) Barrett Carlson SR
11 Visitation Academy 3:42.54 3:40.96 12
1) Alli Hanlon JR 2) Corinne Michael SO
3) Ellen Killeen FR 4) Christina Jurotich SO
12 Blue Springs 3:42.82 3:41.32 10
1) Maisy Kurucz SO 2) Sierra Heuston FR
3) Carson Ludwig FR 4) Shaedyn Read FR
13 Parkway Central 3:42.09 3:42.04 8
1) Alexis Poe SO 2) Shelby Ripp SO
3) Annika Hofer JR 4) Madison Brown JR
14 Lee’s Summit West 3:44.62 3:43.62 6
1) Maddie Hosick JR 2) Molly Harmon FR
3) Alexis Emery SR 4) Sarah Raymond SR
15 MICDS 3:42.95 3:44.32 4
1) Nicole Shearing SR 2) Cami Nourie SO
3) Megan Ross FR 4) Geneva Lee SR
— Summit Prep 3:41.72 DQ
1) Claire McCune JR 2) Claire Workman JR
3) Katie McCune JR 4) Molly Moore SO

 

TEAM SCORES

MSHSAA Girls State Swimming Championship
February 19-20, 2016
Team Rankings – Through Event 12

Girls – Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 Rock Bridge ROCKB 260
2 Lafayette (Wildwood) LAFT 236
3 Park Hill South PKHS 222
4 Parkway West PKWYW 177
5 Hickman HICK 154
6 Marquette MARQ 141
7 Glendale GLEN 130
8 Kirkwood KIRK 86
9 Summit Prep SUMM 76
10 Francis Howell FRH 75
11 Parkway Central PKWYC 74
12 John Burroughs JOHN 67
13 Park Hill PKH 56
14 Eureka EURK 52
15 Kickapoo KICK 50
16 Blue Springs South BLUSS 37
17 Webster Groves WEBG 28
17 Poplar Bluff POPL 28
19 Visitation Acad VIZ 27
19 Marshall MSHAL 27
21 MICDS MICDS 25
22 Westminster Christian Academy WESTM 22
23 Ladue LADU 21
23 Staley STAL 21
25 St Joseph’s Academy STJA 19
26 Ozark OZARK 18
27 Central (St Joseph) CENSJ 16
27 St. Charles STC 16
29 Blue Springs BLUS 15
30 Hazelwood West HAZW 13
30 Lindbergh LINDB 13
30 Jackson JACK 13
33 Nixa NIXA 12
33 Cor Jesu Academy CORJ 12
35 Raytown RAY 11
36 Lee’s Summit West LEESW 10
37 Villa Duchesne VILLA 9
38 Clayton CLAY 7
38 Kearney KEAR 7
40 Timberland TIMB 6
40 Pembroke Hill PEMH 6
40 Ft. Zumwalt North FTZN 6
43 No Kansas City NOKC 5
43 Oak Park OAKP 5
45 Notre Dame de Sion NDKC 4
46 Lamar LAMR 3
47 Lee’s Summit LEES 2
48 Platte County PLAT 1
48 St. Dominic STDM 1